Rad sa kasom
- Nikolina Drakulic
- 11. velj
- 3 min čitanja
Updated: 11. velj
„Zakonom o blagajni“ donešenim dana 22.12.2016 god. donešen je novi članak o zakonu o zaštiti od manipulacije osnovnim digitalnim zapisima. Prema tome, sustavi elektroničkog snimanja moraju imati certificirani tehnički sigurnosni uređaj od 01.01.2020 god. i moraju se računi/Belegeausgabepflicht izdavati. Time se sprječava manipulacija digitalnim podacima. Sve buduće transakcije moraju se također zaštititi od mogućih manipulacija i to na način da se izdani računi „zaključaju“/Festschreibung, tako da se sve naknadne promjene mogu ispratiti (izdavanje računa-storniranje-izdavanje novog računa). To se radi pomoću certificiranog tehničkog sigurnosnog uređaja (TSE), tako da se svakoj transakciji dodjeljuje broj transakcije kako bi se identificirale praznine u zapisima.
Zakonska pravila kod elektroničkih kasa:
Kase su elektronički sustavi za bilježenje podataka, koji moraju imati: certificirani tehnički sigurnosni uređaj koji treba sadržavati slijedeće komponente:
sigurnosni modul
medij za pohranu
jedinstveno digitalno sučelje
elektroničko pohranjivanje evidencije
bilježenje osnovnih digitalnih zapisa kako bi se osigurala cjelovitost i vjerodostojnost te potpunost elektroničkog zapisa
mogućnost izdavanja računa i
certifikaciju uređaja za tehničku sigurnost
Ako netko nema elektroničku blagajnu – što onda?
Prilikom uvođenja zahtjeva za sustave elektroničke evidencije, zakonodavac se odlučio protiv obveze blagajne. Stoga svaki poduzetnik može koristiti i otvorenu blagajnu umjesto korištenja elektroničkog sustava snimanja. Tada ne postoji obaveza izdavanja potvrda. Međutim, u slučaju otvorenih blagajni moraju se poštivati zakonske odredbe (§ 146 AO), odnosno pojedinačna, potpuna, ispravna, pravodobna i uredna evidencija te drugi propisi i sudska praksa. Bez obzira na to koristi li se otvorena blagajna ili elektronički sustav evidentiranja, redovitost evidentiranja i knjiženja novčanih primitaka i novčanih izdataka može se provjeriti revizijom blagajne.
Koji podaci moraju biti navedeni na računu?
Obvezni podaci zbog zaštite podataka regulirani su u §6 Pravilnika o sigurnosti blagajne. Osim punog naziva i adrese pružatelja usluge, oni uključuju, između ostalog, datum izdavanja isprave, vrijeme početka i završetka transakcije, količinu i vrstu isporučene robe ili opseg i vrstu usluge, naknadu i iznos poreza koji se na nju može pripisati za isporuku ili uslugu u jednom paušalnom iznosu, kao i primjenjivu poreznu stopu ili, u slučaju oslobođenja od poreza, naznaku da: da se oslobođenje od PDV-a primjenjuje na isporuku ili drugu uslugu.
Smiju li se izdavati samo papirnati računi?
Obveza izdavanja računa namjerno je osmišljena tako da bude tehnološki neutralna. Vlasnici blagajni mogu slobodno izdavati račune, na primjer putem e-maila ili mobilnog telefona.
Postoji li obaveza, da se račun mora ponijeti sa sobom za svaku poslovnu transakciju?
Ne, postoji samo obveza izdavanja računa i obveza njezine dostave odmah. Ne postoji obaveza da ga se mora ponijeti sa sobom.
Što se događa ako se ne ispuni obveza izdavanja potvrda?
Obveza izdavanja računa važan je dio koncepta zaštite §146a AO. Kršenje se može smatrati pokazateljem da obveze snimanja podataka nisu ispunjene. To može rezultirati procjenom poreznih osnovica od strane poreznog ureda/Schätzung der Besteuerungsgrundlagen.
Obaveza prijava kase poreznoj upravi/Mitteilungspflicht nach § 146a Abs. 4 AO
Obavijest se može podnijeti poreznoj upravi na sljedeći način od 01.01.2025. god.:
izravnim upisom u obrazac ELSTER-a "Postupak obavješćivanja prema §146a stavku 4. AO-a" na www.elster.de
učitavanjem XML datoteke na www.elster.de u MY ELSTER
prijenosom podataka iz softvera putem sučelja ERIC-a.
Moraju li se od 01.07.2025. god retroaktivno sve kase prijaviti poreznoj upravi?
DA, sve kase koje se od toga datuma i dalje koriste u firmi.
Zakonom je propisano također, da se sve novo-kupljene kase ili kase koje su stavljene van pogona, moraju u roku od mjesec dana prijaviti/odjaviti poreznoj upravi.
Kod prijave/odjave kase moraju se navesti slijedeći podaci:
Ime poreznog obveznika
Porezni broj poreznog obveznika
Vrsta certificiranog tehničkog sigurnosnog uređaja
vrsta korištenog elektroničkog sustava za bilježenje
broj korištenih elektroničkih sustava za bilježenje
serijski broj upotrijebljenog elektroničkog sustava za bilježenje
datum stjecanja korištenog elektroničkog sustava bilježenja
Datum stavljanja izvan pogona upotrijebljenog elektroničkog sustava za bilježenje
Blagajna/Kassenhandbuch
Blagajna se koristi za evidentiranje svih novčanih transakcija poduzeća u računovodstvenom odjelu. Blagajna mora sadržavati sljedeće podatke:
Datum primitka ili troškova
Opis transakcije
Iznos i valuta primitka ili rashoda
visina i iznos pdv-a
Trenutačni novčani saldo
Tko je dužan voditi blagajnu – obaveze vođenja blagajne proizlaze iz zakona §140 AO, zajedno sa §146 Absatz 1 Satz 2AO te § 22 UstG.
Prema tome, svi poduzetnici koji moraju voditi knjige i poslovne evidencije važne za oporezivanje, moraju svakodnevno evidentirati sve novčane primitke i rashode. Obveza vođenja blagajne stoga se odnosi na sve poduzetnike bez obzira na upis u trgovački registar, što znači da i mala poduzeća/Kleinunternehmer ako rade sa gotovinom moraju voditi blagajnu.
Titelbild KI-generiert